1999 Doğumlular Askere Ne Zaman Gidecek?

1999 Yılında doğan kişilerin ne zaman askere gideceğine dair detaylı bir çalışma yapılması gerekiyordu. Biz de bu yazımızda 1999 doğumlu kişilerin ne zaman askere gideceklerine dair bir yazı hazırladık. Askere alım işlemleri 1111 Sayılı Askerlik kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanunda;

Askerlik çağı her erkeğin nüfus kayıtlarında yazılı olan yaşına göredir ve yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak kırk bir yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününde bitmek üzere en çok yirmi bir yıl sürer. Bu süre, Genelkurmay Başkanlığının göstereceği lüzum, Millî Savunma Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla beş yıla kadar uzatılabilir veya kısaltılabilir.

denilmektedir. Yani kanuna göre özel mazereti yoksa (eğitim mazereti, sağlık mazereti vb) 20 yaşına giren kişiler askere gitmek zorundadır. 1999 Doğumlu kişiler 2019 yılının ocak ayından itibaren 20 yaşına girmiş kabul edilirler ve bu kişiler 2019 yılında askere alınmaya başlarlar. Normal şartlar altında askere alma işlemi 20 yaşında başlamaktadır fakat olağanüstü durumlarda bu yaşın 15 yaşa kadar düşebileceği belirtilmektedir. Şu anda ülkemizde 20 yaşına giren erkekler askerlik hizmeti yapmakla yükümlüdür.

1999 Doğumlular Hangi Yıl Askere Gidecek?

1999 Doğumlular 2019 yılında askere alınmaya başlayacaklardır.

Askere Hangi Ay Gideceğim? İstediğim Ay Askere Gidebilir miyim?

Ülkemizde askere alma işlemleri 4 celp döneminde gerçekleşmektedir. Yani yılda toplamda 4 defa asker alımı yapılmaktadır. Asker alımları her yılın şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında yapılmaktadır. Askere giden herkes bu aylardan birinde askere gitmek zorundadır. İstediğiniz zaman istediğiniz ayda askerliğe başlama gibi bir durumunuz yoktur. Askere gitmek isteyen kişiler celp dönemlerini iyi takip etmeli ve celp dönemlerine göre kendini ayarlamalıdır. Hangi ayda askere gitmek istiyorsanız o celp dönemi son başvuru tarihinden önce askerlik şubesine giderek muayene olmanız ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir.

Askerlik Celp Dönemleri Son Başvuru Tarihleri

Askere alım işlemleri her yıl toplam dört defa gerçekleşmektedir. Askere alım dönemlerine celp dönemi denilmektedir. Ülkemizde şubat celp dönemi, mayıs celp dönemi, ağustos celp dönemi ve kasım celp dönemi olmak üzere 4 farklı celp döneminde askere alım yapılmaktadır.

Peki askere hangi dönemlerde gidilmektedir ?

Arkadaşlar askere gitmek istediğiniz her zaman başvuru yapıp istediğiniz ayda askerlik görevine başlayamazsınız. Milli Savunma Bakanlığına bağlı Askeralma Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenen şekilde 1 sene içerisinde 4 farklı dönemde askere gidilmektedir. Askerlerin gittiği bu dönemlere celp dönemi denilmektedir. Buna göre 1 sene içerisinde belirlenen bu 4 celp dönemi Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım ayların da olmaktadır.

2019 Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

1999 doğumluların askere gitmek istedikleri celp dönemini iyi takip etmeleri hayati önem taşımaktadır.  Aşağıda 2019 celp dönemi son başvuru tarihleri görülmektedir;

Şubat 2019 Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım 2018

Mayıs 2019 Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat 2019

Ağustos 2019  Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs 2019

Kasım 2019 Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos 2019’dur.

Son başvuru tarihini kaçıran kişiler bir sonraki celp döneminde askere giderler. Celp dönemini kaçırmamak için son başvuru tarihinden en az 15 gün önce askerlik şubesine giderek gerekli işlemlerinizi yaptırmanız tavsiye olunur. Zaman zaman son başvuru tarihleri ayın sonunda değil ayın 15’i olacak şekilde uygulanabilmektedir. Celp dönemi son başvuru tarihini ayın 15’i gibi düşünüp erkenden kayıt yaptırmanız istediğiniz celp döneminde askere gitmenizi sağlayacaktır.

Dikkate Almanız Gereken Çok Önemli Not:

Askere gitmek istediğiniz celp döneminden en az 2,5 ay önce askerlik şubesine giderek gerekli başvuru işlemlerinizi yaptırmanız faydanıza olacaktır. Celp dönemi son başvuru tarihini kaçıran kişiler bir sonraki dönem askere gitmek zorunda kalmaktadır. Celp dönemi son başvuru tarihini kaçıran kişiler için o celp döneminde askere gitmek mümkün değildir…

 Konunun Daha İyi Anlaşılması İçin Uygun Uygulama

Diyelim ki siz 1999 yılının herhangi bir ayında doğdunuz ve askerlik zamanınız geldi. Siz celp dönemlerine baktınız ve ben en iyisi mayıs celp döneminde askere gideyim diye düşündünüz. Mayıs celp döneminde askere gitmek için o zaman en geç 28 Şubat 2019 tarihinde askerlik şubesine giderek askerlik başvuru işlemlerini tamamlamalısınız. Gördüğünüz gibi Mayıs celp döneminde askere gideceğiz fakat askere gitmeden aylar öncesinden askerlik şubesine “ben mayısta askere gitmek istiyorum” diye başvuru yapıyoruz. Celp dönemi son başvuru tarihine göre kendi durumunuzu ayarlamanız gerekiyor. Hangi celp döneminde askere gitmek istiyorsanız o celp dönemi son başvuru tarihinden önce askerlik şubesine giderek gerekli işlemleri yaptırmalısınız. Aksi halde o celp dönemini kaçırırsınız ve o celp döneminde askere gidemezsiniz.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine http://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
372 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

01.10.19999 doğumluyu muayenemi oldum olurkende şubat 2019 celp döneminde gitmek istediğimi işaretledim ama kütük kasım 2019 celp döneminde gönderiyor ne zaman giderim?

Dokuzları seriye bağlamışsın kardeşim ?

dokuzları seriye bazğlamısın derken

Selamin alekum 25.06.1999. Doğumluyum butun islemlerimi yaptım ne zaman giderim askere

şubat 12 sı büyük ihtimal!

sealmun aleyküm 26.09.1999 doğumluyum e devletten yoklama işlemlerini yaptım dünde aile hekimliğinde muane oldum 1.celp doneminde gitmek istiyorum askerlik şubesine gidip dilekcemi vermem gerek

01 01 1999 doğumluyum ve şuan muayene olabiliyormuyum olursam Şubat için gönderim olabilirmi

selamun aleykum kardesım bende 01.01 .1999 dogumluyum artık eskısı gıbı askerı subeye gıtmeye gerek yok e – devletın varsa giriş yap aramaya asal yaz ordan asker basvurusu var orda bılgılerıne doldur sonra diğer aşama olarak aile hekımıne gıdıceksın muayene olcaksın sonra ıse celp dönemini bekliceksın e devletten takıp etmen lazım. ben aydın nazillide oturuyorum nazilli 99/1 alıyor şubatta yani senin hangi şehir ise google yaz askere kacta alıyor dıye araswtır

AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 01/02/2019 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.

Bunu daha erken tarihe alma gibi hakkım yokmu

04.11.1999 Doğumluyum Askere Ne Zaman Gidicem Yada Ne Zaman Gidip Muayene Olucam Açık Öğretimden Okul Okuyorum Tecil Etirme Şansım Varmı.
Bilen Varsa Lütfen Yorum Atsın..

Hocam ben şimdi 21/1/99 doğumluyum lise mezunuyum şuan tecil edebiliyormuyum edebiliyorsam ne kadar edebiliyorum

Meraba 24/09/1999 doğumluyum ne zaman askere giderim teşekkür’Ler şimdiden

Arkadaşlar ben 08.05.1999 doğumluyum ne zaman askere giderim

Merhaba, Bilgisayar Öğretmenliğini bu sene bitirdim. Askerlik durumum da şuan tecillidir. Tercihimi uzun dönem yedek subay olarak yapmak istiyorum. Lisans bitiren herkes zaten bir yedek subay adayıdır ama en çok yedek subay alımı hangi celp döneminde yapılabilir?

06.02.1999 doğumluyum 2019 ocak ayinda tecil yapsam kurtarir mi

06.02.1999 doğumluyum 2019 ocak ayinda tecil yapsam olur mu

1 9 10 11 12 13 16
Başa dön tuşu